Bałkany

Bałkany

od: 5 710 zł

Termin imprezy:od 21.05.2018
Transport:samolot
Wyżywienie:według programu
Rezerwuj »


    Dzień 1 | SOFIA (Bułgaria)

    Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw. Wylot do Bułgarii. Przylot do Sofii.

    Dzień 2 | SOFIA

    Zwiedzanie stolicy Bułgarii – Sofii. Przejazd do centrum miasta – sobór Aleksandra Newskiego, cerkiew Sveta Nedela. Zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego. Po południu wycieczka na górę Witosza; po drodze zwiedzanie średniowiecznej cerkwi Bojańskiej z freskami z  XIII w. Na zakończenie łatwa wycieczka piesza na Czerni Wrych (1641 m n.p.m.). Inną opcją jest wyjazd do  Wąwozu Iskyr i zwiedzanie monastyru Sedemte Prestola.

    Dzień 3 | SKOPJE (Macedonia)

    Przejazd do Skopje w Macedonii. Po drodze zwiedzanie Rilskiego Monastyru ważnego symbolu bułgarskiego oporu przeciwko okupacji tureckiej. Przejazd przez góry Riła sięgające nawet 3 tys.m n.p.m.

    Dzień 4 | SKOPJE

    Zwiedzanie Skopje. Spacer na Stare Miasto, gdzie można zobaczyć meczet, akwedukt rzymsko-bizantyński z I wieku n.e., rozbudowany trzy wieki później przez Justyniana Wielkiego. Przejazd na przedmieścia w Nerezi, do zabytkowej cerkwi św. Pantelejmona z 1164 r. z zachowanymi freskami będącymi wspaniałym przykładem malarstwa bizantyjskiego. Postój w miejscu, z którego można podziwiać kanion Matka, tzw. macedoński raj, położony ok. 15 km od Skopje. Jest to malownicze miejsce, gdzie po jednej i drugiej stronie widać pasma górskie z poukrywanymi monastyrami pamiętającymi czasy prześladowań tureckich. W kanionie odkryto niedawno najgłębszą podwodną jaskinię.

    Dzień 5 | SKOPJE – PRISZTINA (Kosowo) – SKOPJE

    Wycieczka do Kosowa. Zwiedzanie monastyru Gracanica. Przejazd do Prisztiny, stolicy Kosowa. Postój na Kosowym Polu, w miejscu słynnej bitwy toczonej w 1389 r., w której wyniku wojska osmańskie pokonały armię złożoną z Serbów i ich słowiańskich sprzymierzeńców. Przyjazd do Prizren, miasta leżącego w południowym Kosowie. Zwiedzanie cerkwi Bogurodzicy Ljeviskiej z XII w., ufundowanej przez króla Stefana Nemanię oraz cerkwi Chrystusa Zbawiciela z XIV w.

    Dzień 6 | OHRID – DURRES ( Albania)

    Przejazd do Ohrid. Zwiedzanie jednego z najstarszych w Macedonii ośrodków prawosławia, miasta pełnego zabytków. Najciekawszymi atrakcjami są mury obronne zbudowane przez Rzymian, cerkiew św. Pantelejmona oraz średniowieczna cerkiew św. Zofii. Przejazd do Elbasan i zwiedzanie dawnego Castrum Romanum położonego na starożytnej Via Egnatia, przebudowanego za panowania osmańskiego. Przejazd do Durres. Zakwaterowanie w hotelu (na 2 noce).

    Dzień 7 | DURRES – KRUJE – TIRANA – DURRES

    Wycieczka do Tirany. Objazd centrum stolicy Albanii. Następnie przejazd do miejscowości Kruje. Zwiedzanie, mieszczącego się w nowym budynku przypominającym XV-wieczną twierdzę, muzeum poświęconego historii Albanii, a głównie postaci bohatera narodowego Skanderbega. Wizyta w Muzeum Etnograficznym urządzonym w dawnym domu tureckiej rodziny. Zakupy na tradycyjnej uliczce z zabytkowymi sklepami, jednym z najlepiej zachowanych bazarów na Bałkanach. Wizyta w ośrodku religijnym sekty muzułmańskiej Bektaszytów. Po południu odpoczynek nad Morzem Adriatyckim. Nocleg w Durres.

    Dzień 8. - 9. | Monastyr OSTROG (Czarnogóra) – SARAJEWO (Bośnia i Hercegowina)

    Przejazd do Sarajewa. Po drodze zwiedzanie kontrastującego białymi murami na tle górskiej ściany, niezwykłego monastyru Ostrog, który wykuto w skale. Jest on jednym z symboli Czarnogóry. Przejazd nad Pivsko Jezero; widok na szmaragdową wodę. Noclegi – tranzytowy na trasie przejazdu (monastyr) oraz w Sarajewie.

    Dzień 10 | SARAJEWO – BELGRAD

    Zwiedzanie Sarajewa. Przejazd na Stare Miasto, gdzie znajduje się wiele obiektów religijnych oraz przykładów architektury bośniackiej. We wschodniej części tej dzielnicy widoczne są wpływy tureckie, natomiast zachodnia część charakteryzuje się wpływem architektury z czasów Austro-Węgier. Zwiedzanie katedry Serca Jezusowego. Postój przy meczecie Ali Paszy i starej synagodze. Przejazd do Belgradu. Zakwaterowanie  w hotelu. Wieczorem spacer po starówce; Kalemegdan – pozostałości rzymskiej warowni, forteca z czasów Imperium Osmańskiego. Spacer po mającej ok.400 m długości, zabytkowej i artystycznej ulicy Skadarljia, która zaczyna się obok placu Republiki.

    Dzień 11 | BELGRAD – NOVI SAD – FRUSKA GORA – BELGRAD (Serbia)

    Całodniowa wycieczka po okolicach Belgradu. Przejazd w okolice miasta Novi Sad. Zwiedzanie leżącej w pobliżu twierdzy Petrovaradin. Przejazd do Parku Narodowego Fruska Gora, na terenie którego  od XVI wieku istniał ośrodek życia monastycznego serbskiej Cerkwi prawosławnej. Zbudowano tu wtedy 35 prawosławnych klasztorów; do dziś zachowało się 17 z nich. W czasach okupacji tureckiej tutejsze klasztory  kultywowały serbską tradycję narodową i chroniły jej zabytki. W miarę wolnego czasu przejazd do  twierdzy Smederevo wybudowanej w XV wieku, za czasów panowania despoty Durad Brankovića, ostatniego ze średniowiecznych władców Serbii. Otoczona obronnymi murami i wieżami twierdza, była przez długi czas ostatnim bastionem przeciwko tureckim atakom.

    Dzień 12 | BELGRAD

    Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.


 

TERMINY I CENY

 21.05-01.06.2018   5710 PLN

 22.09-03.10.2018   5710 PLN


I RATA

1500 PLN płatna przy zapisie

II RATA

płatna na 35 dni przed wyjazdem


CENA OBEJMUJE

    przeloty międzynarodowe,
    przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem w zależności od wielkości grupy,
    zakwaterowanie: hotele 3*, pokoje 2-osob., dopłata do pok. 1-osob. 700 PLN,
    śniadania i kolacje (napoje do kolacji dodatkowo płatne),
    opiekę pilota,
    ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL ).


DODATKOWE INFORMACJE

    BILETY WSTĘPU
    Na bilety wstępu oraz lokalnych przewodników należy przeznaczyć dodatkowo ok. 80 EUR.

    MIEJSCA W AUTOKARZE
    Zajmowanie miejsc w autokarze wg kolejności zapisów na listę uczestników.

    NOCLEG W MONASTYRZE
    W monastyrze Ostrog sale noclegowe są wieloosobowe – żeńskie i męskie

(log)

 

Szukaj oferty

Słowa kluczowe

Kierunek podróży

Rodzaj wypoczynku

Przedział cenowy

od: do:

Kontakt z nami

B.T. Basia Tour
Al. Mickiewicza 15 a
Łódź, przy Centralu
Basia Tour Telefon(42) 636 44 81
Basia Tour GG
e-mail: