Wenecja, Biskupin, Gniezno/Kruszwica

Wenecja, Biskupin, Gniezno/Kruszwica

od: 0 zł

Termin imprezy:do uzgodnienia
Transport:autokar
Wyżywienie:brak
Rezerwuj »

W programie zwiedzania:

Wenecja: muzeum Kolei Wąskotorowej,

Biskupin: prasłowiańska osada,

Gniezno: katedra i Stare Miasto lub Kruszwica:"Mysia Wieża", kolegiata romańska, ew. rejs po J. Gopło.

 

Program wycieczki jest tylko naszą propozycją i może zostać zmodyfikowany zgodnie z potrzebami uczestników.


CENĘ WYCIECZKI KALKULUJEMY NA ŻYCZENIE GRUPY. W JEJ KOSZT WLICZANE SĄ:

 

  • transport,
  • pilot,
  • ubezpieczenie NNW,
  • bilety wstępu i przewodnicy lokalni
  • VAT.


  

Oferta skierowana do grup zorganizowanych dzieci, młodzieży oraz dorosłych.


Na życzenie grupy, biuro może zamówić obiad na trasie za dodatkową opłatą.

 

WENECJA
Zwiedzając miejscowości położone na "Szlaku Piastowskim" warto na dłużej zatrzymać się w malowniczej Wenecji, zwanej "Perłą Pałuk". Oprócz niewątpliwych walorów krajobrazowych, niezwykle interesująca jest również historia miejscowości.
W Wenecji warto zobaczyć:

Ruiny zamku "Krwawego Diabła Weneckiego" - w XIV w. osada była siedzibą kasztelana nakielskiego i sędziego kaliskiego Mikołaja herbu Nałęcz. Przypuszczalnie to on około 1380 r. zbudował zamek obronny w przesmyku Jeziora Biskupińskiego i Weneckiego. Pierwotnie zamek otoczony czterema narożnymi bastejami, potężnymi murami i fosą wypełnioną wodą, miał chronić Wielkopolskę przed najazdami krzyżackimi. Ruiny zamku można podziwiać do dzisiaj -  przetrwał układ murów obronnych oraz resztki fortyfikacji. Siedziba Mikołaja Nałęcza była, jak na ówczesne czasy, okazałą warownią, a sam właściciel będąc w konflikcie zbrojnym z Grzymalitami oraz z arcybiskupem gnieźnieńskim Bodzantą, znalazł w niej doskonałe schronienie. Podczas tych potyczek Nałęcz otrzymał przydomek "Krwawego Diabła Weneckiego", co stało się źródłem słynnej legendy.
Jedyny w Europie skansen kolei wąskotorowej - Wenecja leży na szlaku żnińskiej kolejki powiatowej powstałej w 1894 r., która przez ok. 70 lat służyła do przewozu osób oraz do transportu płodów rolnych, materiałów budowlanych i innych towarów.  Kolej łączyła stolicę powiatu - Żnin z Wenecją, Biskupinem i Gąsawą. Ze względu na powstanie międzymiastowej komunikacji autobusowej PKS, w 1962 podjęto decyzję o zamknięciu kolejki dla ruchu pasażerskiego. W 1972 r. utworzono tu pierwszy w Polsce skansen parowozów, wagonów i urządzeń technicznych. W skansenie urządzono stylową poczekalnie kolejową, wagon pocztowy, w którym przesyłki stemplowane są specjalnym datownikiem, ekspozycję umundurowania, latarni, kasowników, znaków sygnałowych i innych przedmiotów używanych w kolejach wąskotorowych. W sezonie letnim zabytkowa kolejka obsługuje turystów na trasie Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa (12 km.). 
 
BISKUPIN
Najbardziej znany w Europie środkowej rezerwat archeologiczny. Na terenie liczącego 23 ha biskupińskiego rezerwatu odkryto ślady bytowania człowieka od starszej epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze. Najbardziej jednak znana jest osada kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. Drewniane domy są sprzed ponad 2700 lat. Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".
Na półwyspie zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron. Plany odkrytych w czasie wykopalisk konstrukcji pozwalają na wierną rekonstrukcję przyziemnych części wszystkich obiektów do wysokości 1 m. Wyższe partie zrekonstruowano na podstawie niektórych pośrednich danych.

GNIEZNO 
O początkach historii Gniezna mówi legenda o trzech braciach. Byli to Lech, Czech i Rus. Przedzierali się przez puszcze w poszukiwaniu ziemi, na której mogliby się osiedlić. Nieprzebyte bory przerzedziły się, aż nagle urwały jak ucięte toporem i wtedy oczom idących ukazał się uroczy krajobraz: rozległa dolina okolona pagórkami i oblana wieńcem niewielkich jezior. Na najwyższym wzgórzu, na starym samotnym dębie orzeł miał swoje gniazdo. Urzeczony tym widokiem Lech rzekł : "Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gniezdnem go nazwę". I Lech osiadł wraz ze swym ludem, zaś Czech podążył na południe, a Rus na wschód od siedziby Lecha. GNIEZNO - Pierwsza Stolica Polski, Miasto Świętego Wojciecha, położone na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, na siedmiu wzgórzach. Wzgórze Lecha, Góra Królewska staje się miejscem powstania grodu księżęcego i trzech podgrodzi, który staje się centrum powstającego państwa polskiego. W roku 970 powstaje pierwsza świątynia, określana mianem " Matka Polskich Katedr". Tuż za jej murami zostaje pochowana żona Mieszka I, a w roku 999, w ołtarzu świątyni zostaje złożone ciało pierwszego polskiego świętego- Wojciecha. W roku 1000 do Gniezna przybywa Cesarz Niemiec Otton III Rudy, oddać cześć swojemu przyjacielowi - św. Wojciechowi i spotkać się z Bolesłąwem Chrobrym. Na odbywającym się Synodzie kościoła polskiego zostaje powołana do życia pierwsza na naszych ziemiach Stolica Arcybiskupia, w Gnieźnie z biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Pierwszym Arcybiskupem zostaje brat św. Wojciecha - Radzim Gaudenty. W 1025 roku katedra staje się miejscem koronacji pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego i jego syna Mieszka II. Gniezno było świadkiem koronacji 5 pierwszych królów Polski.

Podobne imprezy

Szukaj oferty

Słowa kluczowe

Kierunek podróży

Rodzaj wypoczynku

Przedział cenowy

od: do:

Kontakt z nami

B.T. Basia Tour
Al. Mickiewicza 15 a
Łódź, przy Centralu
Basia Tour Telefon(42) 636 44 81
Basia Tour Telefon502 379 114
e-mail: