Egipt z rejsem po Nilu

Egipt z rejsem po Nilu

od: 8 750 zł

Termin imprezy:od 14.02.2024
Transport:samolot
Wyżywienie:według programu
Rezerwuj »

PROGRAM WYJAZDU

Dzień 1 | KAIR

Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, stanowisko odpraw LogosTour. Wylot do Egiptu. Przylot do Kairu, przejazd do hotelu na nocleg.

Dzień 2 | KAIR

Zwiedzanie Kairu – miasta zdumiewającej architektury, meczetów, bazarów, starych zaułków i nowoczesnych arterii. Wjazd na wzgórze Mukattam, gdzie znajduje się górująca nad miastem cytadela. Budowę tej potężnej twierdzy rozpoczął Saladyn w 1175 roku. Przez ponad siedem wieków twierdza służyła jako rezydencja kolejnych władców Egiptu. Centralny punkt cytadeli to meczet Muhammada Alego zwany również Alabastrowym. Następnie wizyta w meczecie Ahmada Ibn Tuluna, który uważany jest za najstarszy meczet kairski zachowany w niezmienionym kształcie. Surowa i skromna architektura budowli stawia go w rzędzie najznakomitszych przykładów architektury arabskiej. Wizyta w Muzeum Egipskim założonym w 1858 roku przez francuskiego archeologa i badacza – Augusta Mariette’a. Muzeum przechowuje unikalne zbiory sztuki starożytnego Egiptu – malowidła ścienne, reliefy, statuetki, papirusy, mumie. Ale na szczególną uwagę zasługuje skarbiec Tut-ankh-amuna (Tutenhamona), m.in. sarkofag, pośmiertna złota maska. Nocleg w Kairze.

Dzień 3 | GIZA – KAIR

Wyjazd do Gizy na spotkanie ze starożytną historią państwa faraonów. Wielkie Piramidy – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz tajemniczy Sfinks to główne atrakcje pobytu w Gizie. Proste formy i monumentalne rozmiary tych królewskich grobowców niezmiennie wprawiają w zachwyt i robią na zwiedzających oszałamiające wrażenie. Następnie zwiedzanie Starego Kairu, gdzie znajdują się kościoły koptów – potomków dawnych Egipcjan, którzy przyjęli religię chrześcijańską. Wizyta w kościele Najświętszej Marii Panny, tzw. „zawieszonym”. Chwila wytchnienia i niewątpliwej rozrywki na bazarze Khan el Khalili – XIV-wiecznym karawanseraju przekształconym w ogromny suk z plątaniną niekończących się zaułków, przy których tłoczą się sklepy, sklepiki i kioski, w których można kupić właściwie wszystko. Nocleg w Kairze.

Dzień 4 | SAKKARA – DAHSZUR

Wizyta w Sakkarze, gdzie podziwiać można najstarszą piramidę świata o intrygującym kształcie – piramidę schodkową króla Dżosera, która zapoczątkowała wielowiekową erę piramid. Następnie przejazd do Dahszur – oglądanie piramid z okresu Starego Państwa i najsłynniejszej z nich zwanej „łamaną” lub „romboidalną”. Transfer na dworzec kolejowy i przejazd sypialnym pociągiem do Luksoru. 

Dzień 5 | DENDERA – ABYDOS – LUKSOR

Przyjazd do Luksoru. Wyjazd do Abydos – miejsca kultu boga Ozyrysa. Abydos było w starożytności miejscem pielgrzymek Egipcjan. Znajdująca się tu świątynia wybudowana za rządów faraona Setiego I zachwyca doskonale zachowanymi reliefami. Zwiedzanie świątyni Ozyrysa. Następnie przejazd do Dendery i wizyta w świątyni bogini Hathor – jednym z najpiękniejszych egipskich zabytków epoki ptolemejskiej. Ogromna sala hipostylowa z 24 kolumnami zwieńczonymi głowami bogini Hathor robi na zwiedzających niesamowite wrażenie. Powrót do Luksoru. Nocleg w hotelu w Luksorze.

Dzień 6 | LUKSOR (Zachodni Brzeg)

Wycieczka na zachodni Brzeg Nilu do tajemniczego królestwa zmarłych – Doliny Królów. Usytuowana wśród wzgórz tebańskich nekropolia kryje monumentalne grobowce egipskich władców z okresu Nowego Państwa. Do 2011 roku odkryto 64 kwatery grobowe, a ciągle trwają tam prace archeologiczne. Następnie przejazd do Doliny Deir el-Bahari, gdzie znajduje się świątynia królowej Hatshepsut, harmonijnie wkomponowana w stworzoną przez naturę unikatową formację skalną. Wielkie zasługi w dziele rekonstrukcji świątyni miała polska misja archeologiczna. Postój przy kolosach Memnona, stanowiących pozostałość po świątyni Amenhotepa III. Powrót do Luksoru. Zaokrętowanie na statku. Popołudnie wolne przeznaczone na zwiedzanie miasta pieszo lub dorożką. Wieczorem wizyta w pięknie iluminowanej świątyni luksorskiej dedykowanej tebańskiej triadzie bóstw – Amonowi, Mut i Honsu. Nocleg na statku.

Dzień 7 | KARNAK – EDFU

Zwiedzanie Karnaku – jednego z najważniejszych ośrodków religijnych i intelektualnych starożytności. Znajduje się tam majestatyczna świątynia boga Amona budowana przez kolejnych władców na przestrzeni trzynastu stuleci. Świątynia zachwyca niebywałej urody kolumnami, pylonami, reliefami, obeliskami, a Wielka Sala Hipostylowa zalicza się do najwspanialszych osiągnieć architektonicznych starożytności. Późnym wieczorem lub w nocy przeprawa przez śluzę w Esna. Nocleg na statku.

Dzień 8 | EDFU – KOM OMBO (rejs po Nilu)

Zwiedzanie Edfu – wielkiego ośrodka religijnego, handlowego i komunikacyjnego starożytnego Egiptu (w latach 30. XX w. prowadziła tu prace misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Michałowskiego, a eksponaty z Edfu znaleźć można m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie). Zwiedzanie perły Edfu – doskonale zachowanej świątyni boga Horusa. Po południu kolejny etap rejsu z Edfu do Kom Ombo. Podczas przystanku w Kom Ombo zwiedzanie świątyni boga Nilu – Sobka i boga Horusa. Zgodnie z unikalnym założeniem architektonicznym w świątyni wzniesiono dwa bliźniacze sanktuaria – Horusa na północy i Sobka na południu. Kolejny etap rejsu, Kom Ombo – Asuan. Po drodze doskonała okazja do podziwiania pejzaży prawdziwej Nubii. Kolorowe domy, pola trzciny cukrowej, gaje pomarańczowe. Przypłynięcie do Asuanu – miasta otwierającego bramy do historycznej krainy Nubii – nazywanego „bramą czarnej Afryki”. Obecnie jest najdalej na południe wysuniętym miastem Egiptu. Malownicze położenie w Dolinie Nilu, suchy klimat, piękne widoki na sunące po Nilu felukki nadają miastu niepowtarzalny urok. Nocleg na statku.

Dzień 9 | ASUAN

Zwiedzanie Asuanu – przejazd do kamieniołomów, gdzie znajduje się słynny niedokończony obelisk królowej Hatszepsut. Następnie wizyta w pochodzącej z epoki hellenistycznej świątyni bogini Izydy. Obiekt ten, podobnie jak świątynie w Abu Simbel, został ocalony od zatopienia w ramach wielkiej międzynarodowej operacji archeologicznej pod patronatem UNESCO. Po południu rejs felukką po Nilu do Ogrodów Kitchener’a – pięknego ogrodu botanicznego założonego przez brytyjskiego wojskowego. Felukka to tradycyjna łódź żaglowa, stanowiąca nieodłączny element krajobrazu na południu Egiptu. Rejs łodzią motorową do wioski nubijskiej, w której swoje domy zbudowali Nubijczycy wysiedleni z terenów poznaczonych na zalanie wodami Jeziora Nasera w latach 70-tych XX wieku po wybudowaniu Tamy Asuańskiej. Nocleg na statku.

Dzień 10 | ABU SIMBEL – ASUAN

Wcześnie rano wyjazd autokarem na wycieczkę na głębokie egipskie południe do Abu Simbel. Zwiedzanie unikalnych, wykutych w skale dwóch świątyń – Ramzesa II i jego ulubionej małżonki Nefertari, które zostały ocalone dzięki przeprowadzonej w latach 60-tych minionego stulecia akcji UNESCO. Jej celem było uratowanie zabytków dawnych kultur na obszarze, który miał zostać zalany wodami Nilu po ukończeniu budowy tamy asuańskiej. Tu również pracowali polscy archeolodzy. Gigantyczne posągi Ramzesa, unikalne płaskorzeźby przedstawiające sceny z jego panowania są niezbywalną wartością dziedzictwa całej ludzkości. W drodze powrotnej z Abu Simbel oglądanie Wielkiej Tamy Asuańskiej – monumentalnego dzieła inżynierii, stanowiącego ważny krok w modernizacji XX-wiecznego Egiptu. Nocleg w hotelu w Asuanie.

Dzień 11 | ASUAN – KAIR

Transfer na lotnisko i przelot do Kairu. W zależności od godziny przylotu możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych (m.in. zwiedzanie Muzeum Cywilizacji Egipskiej, gdzie prezentowane są mumie rodów królewskich). Nocleg w Kairze.

Dzień 12 | ALEKSANDRIA

Wcześnie rano wyjazd autokarem do Aleksandrii – wielkiego portu handlowego przełomu starej i nowej ery. Miasto założone przez Aleksandra Wielkiego w 330 r. p.n.e. jest drugim co do wielkości w Egipcie. Uważa się je za stolicę kulturalną kraju. Zwiedzanie katakumb rzymskich wydrążonych w skale na głębokość trzech pięter. Postój na wzgórzu Kom el-Dikka będącym terenem prac wykopaliskowych prowadzonych przez polską misję archeologiczną od lat 60. XX w. Zwiedzanie amfiteatru rzymskiego odkrytego w 1967 r. przez prof. Michałowskiego. Postój w miejscu, w którym znajdowała się legendarna latarnia z Faros. Zwiedzanie fortecy Q’aitbeya, wzniesionej na końcu cypla na fundamentach dawnej Wielkiej Latarni Aleksandryjskiej. Przystanek na zdjęcia przy nowoczesnej bryle nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. Powrót do Kairu na nocleg.

Dzień 13

Transfer na lotnisko. Przylot do Warszawy.

TERMINY I CENY

14-02-2024 - 26-02-2024   9 150 PLN
06-03-2024 - 18-03-2024   8 750 PLN
27-03-2024 - 08-04-2024   8 750 PLN
24-04-2024 - 06-05-2024   9 050 PLN

CENA OBEJMUJE

  • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
  • przelot wewnętrzny rejsową linią lotniczą w klasie ekonomicznej Asuan – Kair, 
  • przejazd pociągiem sypialnym na trasie Kair – Luksor, przedziały 2-os.,
  • przejazdy mikrobusem/autokarem z klimatyzacją, 
  • rejs statkiem 5* po Nilu na trasie Luksor – Asuan, zakwaterowanie w kabinach 2-osob.,
  • 12 noclegów (w hotelach 4* oraz na statku), pokoje 2–os., dopłata do pokoju 1-os. 1750PLN,
  • 11 śniadań, 4 obiady, 11 kolacji,
  • opiekę polskiego pilota,
  • usługi lokalnych przewodników, 
  • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż).


INFORMACJE DODATKOWE

  • Rata I: 1500 PLN płatna przy zapisie, Rata II: płatna na 40 dni przed wyjazdem
    • Zgodnie z Warunkami uczestnictwa do ceny imprezy zostanie doliczona składka na TFG – 13 PLN oraz TFP – 13 PLN.
    • Przy wpłacie II raty należy złożyć kserokopię paszportu. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu.
    • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 260 USD.
    • Wiza do Egiptu – 25 USD, płatna na lotnisku. 
    • Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 70 USD. 

(logos)

Szukaj oferty

Słowa kluczowe

Kierunek podróży

Rodzaj wypoczynku

Przedział cenowy

od: do:

Kontakt z nami

B.T. Basia Tour
Al. Mickiewicza 15 a
Łódź, przy Centralu
Basia Tour Telefon(42) 636 44 81
Basia Tour Telefon502 379 114
e-mail: