Gruzja, Armenia

Gruzja, Armenia

od: 6 350 zł

Termin imprezy:od 24.04.2019
Transport:samolot
Wyżywienie:według programu
Rezerwuj »


    Dzień 1 |

    Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Gruzji.

    Dzień 2 | TBILISI (Gruzja)

    Przylot do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Na trasie spaceru po starym mieście – świątynia Metechi z XIII w., gruzińsko-prawosławna katedra Sioni z VI wieku, gdzie przechowuje się krzyż świętej Nino, dzięki której Gruzja stała się chrześcijańska. Następnie przejście do zabytkowej synagogi i najstarszej w Tbilisi bazyliki – Anchiskhati z VI wieku. Wejście na mury obronne Narikala z IV wieku, z których rozciąga się widok na miasto i rzekę Kurę (Mtkvari). Przejście w okolice Abanotubani – tradycyjnych łaźni siarkowych, mieszczących się w piwnicach o orientalnej architekturze. Zwiedzanie katedry św. Trójcy, która jest siedzibą Katolikosa Gruzji oraz Muzeum Narodowego, w którym eksponowane jest Złoto Kolchidy. Spacer reprezentacyjną aleją Rustawelego; po drodze były budynek parlamentu, opera, filharmonia oraz liczne sklepy. Wieczorem kolacja połączona z występami folklorystycznymi.

    Dzień 3 | MCCHETA – STEPANCMINDA – GUDAURI

    Przejazd do Mcchety, jednego z najstarszych miast kraju, które przez osiemset lat (III w. p.n.e.-V w. n.e.) było stolicą królestwa gruzińskiego. Mccheta jest religijnym ośrodkiem Gruzji – tutaj Gruzini przyjęli chrześcijaństwo (w IV w.). Zwiedzanie monastyru Jvari z VI wieku oraz katedry Sweti Cchoweli z XI wieku. Spacer odrestaurowanymi uliczkami miasta. Po południu przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną przez malownicze tereny położone nad rzeką Terek (Tergi). Przyjazd do Stepancmindy (daw. Kazbegi), otoczonej skalistymi szczytami Wielkiego Kaukazu. Zmiana pojazdu i wjazd samochodami terenowymi na szczyt góry, do zabytkowego kościoła Gergeti z XIV wieku, który stoi na wysokości 2170 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozciąga się stamtąd widok na Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5047 m n.p.m.). Okazja do podziwiania majestatycznych gór. Przejazd na nocleg do Gudauri położonego na wysokości 2200 m n.p.m. Zakwaterowanie w hotelu w słynnym kurorcie i ośrodku narciarskim. Kolacja.

    Dzień 4 | ANANURI – GORI – UPLISTSIKHE – KUTAISI

    Wyjazd z Gudauri. Po drodze postój przy twierdzy Ananuri. Krótka przerwa w Gori, gdzie urodził się Stalin i do tej pory stoi jego rodzinny dom. Fakultatywnie – zwiedzanie Muzeum Stalina (ok. 5 USD). Następnie przejazd pod wysokie wzgórze i zwiedzanie pozostałości starożytnego miasta skalnego z VII w. p.n.e – Uplistsikhe. Tu zatrzymywały się karawany podążające Jedwabnym Szlakiem. Następnie przejazd z Gori do Kutaisi, drugiego co do wielkości miasta w Gruzji. Zakwaterowanie (na 2 noce). Kolacja.

    Dzień 5 | KUTAISI

    Zwiedzanie miasta Kutaisi – katedra Bagrati z XI wieku. Przejazd za miasto i postój przy klasztorze Gelati z akademią założoną przez jednego z najwybitniejszych królów Gruzji, Dawida Budowniczego (1089–1125). Podziwianie unikalnych fresków przedstawiających świętych i gruzińskich władców. Tuż za głównym wejściem do katedry Świętej Dziewicy znajduje się grób króla Dawida – zgodnie z życzeniem władcy, który także po śmierci chciał być blisko swoich poddanych, każdy wchodzący do świątyni musi przejść po płycie nagrobnej przykrywającej jego szczątki. Wejście do Groty Prometeusza; ma ona ponad kilometr długości i została udostępniona turystom kilka lat temu. Kolacja.

    Dzień 6 | ACHALCICHE

    Przejazd do Borjomi, miasta znanego z mineralnych źródeł i słynnej wody Borjomi. Spacer po parku zdrojowym. Uzdrowisko jest malowniczo położone w wąwozie rzeki, po obu stronach wznoszą się wysokie skały. Głównym deptakiem z eleganckimi pensjonatami, sklepami i restauracjami spacerują tłumy turystów i kuracjuszy. Po południu przejazd do odnowionego ostatnio kompleksu architektonicznego zamku Rabati w Achalciche. Imponująca rozmachem budowla reprezentuje różne style architektoniczne – wewnątrz murów można podziwiać meczet, synagogę i kościół chrześcijański. Zakwaterowanie w hotelu w Achalciche. Kolacja.

    Dzień 7 | VARDZIA – ERYWAŃ (Armenia)

    Przejazd do Vardzii, unikalnego miasta wykutego w skale w XII wieku. Rozciąga się ono na długości pół kilometra wzdłuż rzeki Kury i jest położone na 19 tarasach-kondygnacjach. Do zwiedzania udostępniono ponad 300 komnat oraz kościół ozdobiony pięknymi, XII-wiecznymi freskami. W kompleksie zachowały się pomieszczenia mieszkalne, niewielkie kaplice, piwnice na wino oraz liczne tunele. Postój przy twierdzy Khertvisi z X wieku. Następnie przekroczenie granicy Gruzji z Armenią w miejscowości Bavra. Zmiana autokaru/mikrobusu i przewodnika lokalnego. Po formalnościach granicznych przejazd do Erywania. Zakwaterowanie w hotelu (na 3 noce). Kolacja.

    Dzień 8 | ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD

    Spacer po bazarze Gum, na którym można kupić m.in. kandyzowane owoce i lokalne przyprawy. Wejście na twierdzę Erebuni z VII w p.n.e. i wizyta w muzeum przechowującym zabytkowe przedmioty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Zwiedzanie Muzeum Matenadaran, gdzie przechowuje się tysiące bezcennych, starych manuskryptów. Jeśli czas pozwoli wizyta w muzeum domowym znanego armeńskiego reżysera Sergeja Parajanowa; podziwianie jego wyjątkowych dzieł sztuki. Przejazd w góry, do wsi Garni, gdzie znajduje się jedyna pogańska świątynia w Armenii, zbudowana w I wieku n.e. W zabytkowej budowli odbędzie się krótki koncert na typowym dla Armenii instrumencie duduk. Przejazd do wykutego w litej skale wśród gór, pięknego monastyru chrześcijańskiego w Geghard, pochodzącego z okresu IV-XIII wieku. Powrót do Erywania. Kolacja z koncertem muzyki ludowej.

    Dzień 9 | ERYWAŃ – WAGHARSZAPAT – ZWARTNOC

    Zwiedzanie Erywania. Podczas objazdu – centrum sportowe i koncertowe, most Kievyan, aleja Baghramyan, pałac prezydenta, Akademia Nauki, gmach parlamentu, budynek opery, pomnik jadącego na koniu bohatera literackiego Davida z Sassoun, katedra ormiańska św. Grzegorza (St. Gregory the Illuminator Cathedral). Postój przy Cicernakaberd – pomniku upamiętniającym ludobójstwo Ormian przez Turków w 1915 roku. Zejście pod ziemię i zwiedzanie muzeum poświęconego tym wydarzeniom. Następnie wizyta w fabryce brandy Ararat połączona z degustacją. Po południu przejazd do Wagharszapatu (hist. Eczmiadzyn) i zwiedzanie – rezydencji Katolikosa – najwyższego patriarchy Armenii, katedry z III w. oraz kościoła św. Hripsime. Przejazd do świątyni Zwartnoc z VII w. Powrót do Erywania. Kolacja. Wieczorem spacer od budynku opery na plac Republiki, gdzie w sezonie włączane są grające fontanny.

    Dzień 10 | ERYWAŃ – HAGCHPAT – TBILISI

    Przejazd nad jezioro Sewan, nazywane „ormiańskim morzem”. Wejście na wzgórze, gdzie znajduje się malowniczo położony kompleks klasztorny Sewan (Sewanawank) z IX wieku. Następnie przejazd do średniowiecznego monastyru Hagchpat z X-XIII w., będącego cennym przykładem architektury ormiańskiej. Postój w Sadakhlo na granicy Armenii z Gruzją. Zmiana pojazdu i przewodnika lokalnego. Po formalnościach granicznych przejazd do Tbilisi. Kolacja.

    Dzień 11 | TBILISI – SIGHNAGHI – TSINANDALI – TBILISI

    Wycieczka do regionu Kachetia, który jest kolebką uprawy winorośli i produkcji wina. Przejazd do odrestaurowanego Sighnaghi, niegdyś królewskiego miasta, wciąż otoczonego murami obronnymi z wieżami, z których widać ośnieżone szczyty Kaukazu. Spacer po centrum z licznymi sklepami i restauracjami. Wizyta w będącym celem pielgrzymek klasztorze Bodbe, w którym pochowana została święta Nino. Następnie przejazd do Tsinandali i zwiedzanie zabytkowej rezydencji księcia Czawczawadze. W parku, który go otacza, rosną egzotyczne rośliny, m.in. drzewa bambusowe. Wizyta w piwnicy, gdzie przechowuje się wino. Fakultatywnie – obiad i degustacja wina (ok. 16 USD). Powrót do Tbilisi. Kolacja.

    Dzień 12 |

    Transfer na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy.


   


TERMINY

24.04 - 05.05.2019 
25.05 - 05.06.2019
06.07 - 17.07.2019  (+400 zł)
07.09 - 18.09.2019  (+400 zł)

I RATA 1000 PLN płatna przy zapisie
II RATA płatna na 40 dni przed wyjazdem


CENA OBEJMUJE

 • przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej,
 • przejazdy klimatyzowanym autokarem/mikrobusem,
 • 10 śniadań, 10 kolacji – w tym kolacja z pokazem folklorystycznym w Tbilisi,kolacja z koncertem w Erywaniu,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie Signal Iduna (KL, NNW, bagaż) 


DODATKOWE INFORMACJE

 • BILETY
  Na bilety wstępu należy zabrać ze sobą ok. 60 USD.
 • NAPIWKI
  Na zwyczajowe napiwki sugeruje się przeznaczyć ok. 45 USD.

  

(log)

Szukaj oferty

Słowa kluczowe

Kierunek podróży

Rodzaj wypoczynku

Przedział cenowy

od: do:

Kontakt z nami

B.T. Basia Tour
Al. Mickiewicza 15 a
Łódź, przy Centralu
Basia Tour Telefon(42) 636 44 81
Basia Tour GG
e-mail: